Auto zastępcze

Jeśli w wyniku kolizji został uszkodzony Państwa samochód, a wina leży ewidentnie po stronie drugiego kierowcy mają Państwo możliwość wynajęcia pojazdu zastępczego na koszt firmy ubezpieczeniowej sprawcy.

Nasza firma oferuje Państwu wynajęcie samochodu zastępczego na czas naprawy. Warunkiem zwrotu poniesionych kosztów jest wynajęcie pojazdu tej samej lub niższej klasy co uszkodzony. Czynności jakie muszą Państwo wykonać są proste. Przede wszystkim należy niezwłocznie zgłosić szkodę w zakładzie ubezpieczeń sprawcy. Firma ubezpieczeniowa musi również otrzymać od Państwa informację o zamiarze wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy.

Naprawa pojazdu to szereg następujących po sobie działań i czynności, które są czasochłonne. Nie zawsze serwis, w którym naprawiany jest samochód dysponuje wszystkimi częściami. Nierzadko musi zamawiać części, które sprowadzane są z drugiego końca Polski, a w najgorszym przypadku z zagranicy w konsekwencji czego czas naprawy przedłuża się. Wyznacznikiem czasu wynajmu samochodu zastępczego nie jest tzw. czas technologiczny naprawy, lecz faktyczny czas unieruchomienia pojazdu, ponieważ jego brak jest odczuwalny dla Państwa od momentu kolizji.

Firmy ubezpieczeniowe często chcą określić maksymalną stawkę, za którą możecie Państwo wynająć pojazd zastępczy. W tym przypadku nie ma znaczenia czy będzie to 400 zł za dobę w najdroższej firmie na rynku, czy 150 zł za dobę za identyczny samochód w innej firmie. Zgodnie z prawem firma ubezpieczeniowa nie może Państwu nakazać lub polecić korzystanie z usług konkretnej firmy, a co za tym idzie określić stawki wynajmu auta zastępczego. Jedynym ograniczeniem jest wynajęcie samochodu zastępczego tej samej lub niżej klasy co uszkodzony, ale w firmie, która Państwu będzie najbardziej odpowiadać i za stawkę, jaką owa firma Państwu zaproponuje.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (Kodeks Cywilny art. 361,363 i 415, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24.03.2000 r. Dziennik Ustaw Nr 26 poz.310 w sprawie OC), ubezpieczyciel w zakresie OC, zobowiązany jest zaspokoić roszczenia poszkodowanego w takim stopniu, aby nie odczuwał żadnych strat związanych z zaistnieniem szkody. W świetle tych przepisów pokrycie kosztów naprawy Państwa pojazdu oraz wynajęcia samochodu zastępczego to podstawowe roszczenia jakie można zgłosić.

Zapraszamy do skorzystania z tej możliwości.
Szczegółowe informacje mogą Państwo otrzymać pod numerem telefonu:

500 516 200

Artykuły blogowe

Poczytaj więcej

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach zbierania statystyk odwiedzin.

X